تبلیغات
آموزش کسب و کار الکترونیکی

کسب و کار اینترنتی
صفحه نخست
مدیر
این وبلاگ در ارتباط با آموزش کسب و کار الکترونیک , کسب و کار اینترنتی و بازاریابی مجازی است
این سایت را حمایت می کنم
payam
تاریخ : یکشنبه 15 شهریور 1394
payam
نویسنده : سیما کافیان عطاری
payam

دو دهه پایانی قرن بیستم میلادی را باید سرآغاز تاریخ دنیای دیجیتال نامید. پروژه آرپای پنتاگون صورت دیگری به خود گرفت و با اختراعات و تلاش های پی در پی بزرگان عصر دیجیتال (Digital Age) مانند تیم برنزلی (مخترع وب) ، وینت سرف (پدر اینترنت) ، گیتس (رهبر مایکروسافت ) و دیگران ، جهان مجازی بزرگی را خلق کرد که اکنون ، بیش از ۱ میلیارد کاربر در اختیار دارد. شاهراه جهانی اطلاع رسانی ، اکنون با بیش از ۹۰ میلیون دامنه (domain) ثبت شده که بیش تر ان ها بر روی پسوند مشهور .com هستند ، میلیارد ها بایت اطلاعات را هر روزه میان میلیاردها نفر ، انتقال می دهد. تجارت الکترونیکی (e commerce) یا بانکداری الکترونیکی (E BANKING) ، امروزه مانند آموزش از راه دور (e learning) بخش غیر قابل انکاری از زندگی روزمره یک پنجم جمعیت کره زمین شده است .

باشگاه میلیاردهای دیجیتال


تشکیل جامعه اطلاعاتی (information society) در دهکده جهانی هزاره سوم ، آرمانی بود که در نخستین دهه هزاره سوم میلادی ، به حقیقت پیوسته است. رسانه های سنتی ، تجارت جهانی به شیوه قرن بیستمی و حتی آموزش ، اطلاع رسانی و ارتباطات ، با خلق وب ، با چالش عمده ای مواجه نشدند. گذار از رفتار سازمانی سنتی مطلق به آی تی مدار شدن مولفه های راهبری سازمانی ، در همه عناصر جهان غیر مجازی ، زمینه اپیدمی غیر قابل انکار دنیای مجازی را بر همگان ، آشکار ساخت. موج سوم تافلر (انقلاب اطلاعات) ، تاثیرات شگرفی در شیوه زندگی ، اطلاع رسانی و ارتباطات انسان های امروزی به وجود آورده است که یکی از این تاثیرات ، خلق پی در پی شمار میلیاردرهای جوان در عرصه کسب و کار دیجیتالی است. آشنایی با شماری از میلیاردرهای جوان سرزمین دیجیتالی وب خالی از لطف نیست!

میلیاردرهای گوگل

غول جست و جوی وب ، یک تکنولوژی بی نظیر در اینترنت است . تلفیقی از خلاقیت و نوآوری در پهنه دیجیتالی وب به شمارمی رود. بنیانگذاران این سایت ، دو جوان به نام های لری پیج و سرگئی برین ، با راه اندازی این پایگاه ، به دنیای کسب و کار نشان دادند که چگونه اندیشه خلاق و تفکر سیتمایتک می تواند ، افکار مکتوب دو جوان را در خوابگاه های استانفورد ، مبدل به تکنولوژی بزرگ در جهان شده است . سیصد و پنجاه و سومین شرکت برتر آمریکایی در سال ۲۰۰۶ با بیش از ۸ میلیارد دلار درامد ، ارقامی است که فورچون ۵۰۰ در سال ۲۰۰۶ ، برای بزرگان دره سیلیکون ، ارائه کرده است . آن ها اکنون به عنوان جوان ترین میلیاردردهای دنیا ، از ناسا درخواست کرده اند که نام گوگل را بر روی کره ماه حک کند ! ان ها به زودی جزیره ای روی کره زمین خواهند خرید و نام آن را گوگل خواهند گذاشت . اگر شما اکنون نام شرکت Xerox را به عنوان کپی گرفتن در فرهنگ لغات می بینید ، به زودی شاید نام Googling را با نام جست و جو کردن ، مشاهده کنیم.

تاثیر گوگل در دنیای دیجیتال ، غیر قابل انکار است . هنرمندی این دو جوان ، آن قدر سریع ، اثر بخش و با ارزنده ترین شاخص های کسب و کار در اشل مدیریت آمریکایی در بازار همراه بود که نمونه های آن را کم تر در دنیا شاهد هستیم. رهبران امروزی گوگل ، که در پایان سال ۲۰۰۶ ، ۳۲ ساله می شوند ، هر یک بیش از ۷ میلیارد دلار ثروت دارند. آن ها سی و یکمین ثروت مند جهان هستند . ثروتمندانی که ثروت و رفاه آنان ، فقط مدیون تلفیق علوم کاربردی با فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزی است . بازیگران گوگل ، مثل بازیگران اچ پی و امازون و حتی جنرال الکتریک ، راه کسب و کار در دنیای فیزیکی و دیجیتالی را با خلاقیت منسجم و تعهد به اصل نوآوری مداری و مشتری مداری هدفمند ، حفظ کرده اند . شرکتی که این دو جوان ثبت کردند ، تا سال ۲۰۰۶ ، بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار اعتبار داشته است . استانفورد Stanford.edu، از این دو نفر ، افرادی باهوش تر ، خلاق تر و دانشمند تر دارد. اما ، ان ها ، اساتید خلق محصولات دیجیتالی تحت وب هستند.

بزرگان یاهو!

دهه پایانی قرن بیستم بود که ایده راه اندازی بزرگ ترین سایت وب ، در فکر دو جوان دانشجوی دکترا ، شکل گرفت. جری یانگ (Jerry Yang) و دیوید فیلو (David Filo) ، یکی دیگر از نام آوران جوان و موفق عصر دیجیتال معاصر به شمار می روند. این زوج جوان کارآفرین آمریکایی ، همانند پیشینیان خود ، هیولت و پکارد (در HP) و رقیبانشان لری و سرگئی (در Google) ، با راه اندازی یک سازمان اطلاع رسانی – تجاری دیجیتالی ، ظرف چند سال ، بزرگ ترین پورتال پهنه جهانی وب را با میلیون ها کاربر و گردش مالی میلیارد دلاری ، طراحی و راه اندازی کردند. شرکت یاهو ، صاحب امتیاز سایت یاهو ، توسط این افراد در آوریل ۱۹۹۴ میلادی ، تاسیس شد . یاهو دات کام ، مشهور ترین سایت وب در میان میلیون ها تارگاه تاسیس شده در رسانه اینترنت است . این سایت ، به ۱۵ زبان زنده دنیا ، خدماتی مانند اطلاع رسانی در زمینه های خبری و مسائل روزمره ، اجاره فروشگاه های الکترونیکی http://shopping.yahoo.com، ارائه دایرکتوری های اطلاعاتی و یلوپیج های تجاری مختلف کشورها را در کنار امتیازاتی برای خود اشتغالی کاربران ، ارائه کرده است . در اکتبر ۲۰۰۵ ، شبکه جهانی یاهو توسط ۴۱۱ میلیون کاربر اینترنت ، با ۳.۵ میلیارد page views مورد بازدید قرار گرفت که یک رکورد در اینترنت به شمار می آید .

مسنجر مشهور یاهو http://messenger.yahoo.com ، امروزه محل تعاملی دیجیتالی و قرارگاه ارتباطی الکترونیکی میلیون ها کاربر در جهان است . انتقال صدا ، تصویر ، نوشته و دیتا از طریق این نرم افزار محبوب یاهو ، امتیازاتی است که یاهو به صورت رایگان برای کاربران خود ارائه کرده است . این ها در حالی ارائه شده است که ، یاهو مسنجر مدیریت صندوق پستی الکترونیکی شما را روی یاهو ، به آسانی فراهم کرده است . امری که گوگل تاک http://www.google.com/talk ، اخیرا به افق های آن ، دست یازیده است . همانند سازمان جهانی کاربران گوگل که در سایت مشهوراورکات http://www.orkut.com دردسترس است ، سایت یاهو با راه اندازی بخش هایی مانند : http://personals.yahoo.com و http://www.flicker.com ، توان مندی بسیاری برای کاربران علاقمند به انتشار اطلاعات شخصی ، فراهم نموده است . امتیازی که بستر را برای کاربر مداری و جذب هر چه بیش تر مخاطب برای این سایت غول پیکر ! ، ایجاد کرد. سازمان دیجیتالی یانگ و فیلو ، هر روز بسته های رایگان جدیدی را برای جذب و علاقمندی کاربران وب فراهم می کنند و این برنامه ای پویا و هدفمند برای چشم انداز اگهی پذیری روز افزون یاهو است. بازی های یاهو http://games.yahoo.com در کنار بخش های ورزشی http://sports.yahoo.com و حراجی آن http://auctions.yahoo.com، از پر طرفدار ترین بخش های پایگاه تلقی می شوند. خالق آمازون جفری بزوس (Jeffrey Preston Bezos)، یکی دیگر از اعضای باشگاه میلیاردرهای جهان است . او ، با خلق سایت آمازون ، در کم تر از یک دهه به باشگاه میلیاردهای جهان پیوست و نام یکی دیگر از شرکت های دیجیتالی را بر فهرست عریض و طویل میلیاردهای جهان ، قرار داد. بنیان گذار و رئیس شرکت آمازون که خرده فروشی اعجاب انگیز amazon.com را راه اندازی کرده است ، در سال ۲۰۰۶ میلادی ، یازدهمین سالگرد افتتاح این مغازه اینترنتی بزرگ را در سیاتل ، جشن گرفت . مجله مشهور فوربس ، سال ۲۰۰۵ ، دارایی وی را با ۵ میلیارد دلار ، در ردیف چهل و یکمین عضو باشگاه میلیاردرهای جهان معرفی کرد. جفری بزوس ، مثل پیر امید یار ، جوان ایرانی الاصل مقیم آمریکا که سایت حراجی ebay.com را در اختیار دارد ، یا مثل امید کردستانی ، معاون بازرگانی google ، افکار مکتوب شده خود را در محیط دیجیتال ، عملی کرده است . جفری بزوس ، متولد ۱۹۶۴ و دانش اموخته دانشگاه Princeton امریکا است که به دلیل اثر بخشی (effectiveness)فعالیت های کسب و کار دیجیتالی اش ، در سال ۱۹۹۹ میلادی ، توسط مجله TIME ، مرد سال شناخته شد.

شرکت آمازون ، در سال ۲۰۰۶ در ردیف دویست و هفتاد و سومین شرکت پر درامد آمریکا در فهرست فورچون ۵۰۰ قرار گرفت . درآمد این شرکت خرده فروشی دیجیتالی بزوس ، ۸ میلیارد دلار اعلام شد . بزوس به دنیای خرید و فروش اینترنتی ، ارزش و اعتبار زیادی داده است . بزوس ، تکنیک های خارق العاده ای در کسب و کار روی وب را به معرض دید میلیون ها کاربر اینترنت قرار داده که زمینه ای ممتاز در فروش بالای مغازه های الکترونیکی آمازون شده است . بزوس را باید یکی از بازیگران موثر عصر دیجیتالی کنونی دانست که راهبرد آمازون را در خلق کسب و کار های اینترنتی و ایجاد یک مزیت رقابتی در صدور انواع کالاها به اقصی نقاط جهان ، هدایت نمود. بیزینسی که به سبک بزوس در اینترنت شکل گرفته است ، آمازون را در ردیف پر مخاطب ترین سایت های اینترنت ارائه کرده است . هیچ کس در دنیای کنونی ، اگر به دنبال کتاب ، مجله ، یا کالای خاصی باشد ، محال است که سایت آمازون بزوس را مشاهده نکند. ما شایستگی داریم با این اوصاف ، آیا می توان شمار بزرگان ایرانی حاضر در صنعت آی تی جهان را افزایش داد ؟ آیا ایرانیان صلاحیت حضور در بین سران آی تی جهان را خواهند داشت ؟ پاسخ مثبت است . هم اینک صنعتگران فعالی در عرصه ICT ایران در داخل و خارج از کشور (مثل شرکت HiGrade انگلستان با مدیریت دکتر ثیابی به عنوان تولید کننده بزرگ نوت بوک در اروپا ) فعالیت دارند که استعداد لازم را برای کسب کرسی های ممتاز در اختیار دارند. آن چه مسلم است ، کسب و کار مبتنی بر ساز و برگ های دیجیتالی و ایده های خلاقانه ، دو عنصر اساسی برای پیش برد افکار اثر بخش در دنیای امروزی است که سه مدل دولت ، صنعت و دانشگاه می بایست در هدایت و حمایت کارآفرینی دیجیتالی جوانان ، مخصوصا در کشور ما ، رفتار سازمانی بهتری از خود بروز دهند.

ایرانیان شایسته حضور در جمع باشگاه شرکت های برتر دنیا هستند.برای نیل به این آرمان ، در یک دهه گذشته برنامه های جامع و موثری در فضای جامعه اطلاعاتی ایران بروز کرده است که طرح تکفا و برنامه ریزی برای پیاده کردن اینترنت ملی که توسط شورای عالی فناوری اطلاعات به مدیریت مهندس ریاضی در حال پیگیری است ، یکی از آن ها به شمار می رود. باید با تقویت بخش خصوصی فعال در حوزه آی تی و تحکیم مولفه های موثر در گسترش صادرات خدمات مهندسی در حوزه ICT مانند حمایت های اعتباری و معنوی دولت از برنامه های این بخش ، پتانسیل موجود در بدنه فعال این بخش را تقویت کرد گسترش آی تی در روستاها در قالب طرح آی سی تی روستایی ، گسترش زیر ساخت های ارتباطی دیجیتالی مثل اینترنت و تزریق واقعی بخشی از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به بدنه اجرایی کشور در این حوزه ، به عنوان ۳ مولفه راهبردی در جهت دهی موثر فعالان این بخش به شمار می رود.

ما شایستگی داریم

با این اوصاف ، آیا می توان شمار بزرگان ایرانی حاضر در صنعت آی تی جهان را افزایش داد ؟ آیا ایرانیان صلاحیت حضور در بین سران آی تی جهان را خواهند داشت ؟ پاسخ مثبت است . هم اینک صنعتگران فعالی در عرصه ICT ایران در داخل و خارج از کشور (مثل شرکت HiGrade انگلستان با مدیریت دکتر ثیابی به عنوان تولید کننده بزرگ نوت بوک در اروپا ) فعالیت دارند که استعداد لازم را برای کسب کرسی های ممتاز در اختیار دارند. آن چه مسلم است ، کسب و کار مبتنی بر ساز و برگ های دیجیتالی و ایده های خلاقانه ، دو عنصر اساسی برای پیش برد افکار اثر بخش در دنیای امروزی است که سه مدل دولت ، صنعت و دانشگاه می بایست در هدایت و حمایت کارآفرینی دیجیتالی جوانان ، مخصوصا در کشور ما ، رفتار سازمانی بهتری از خود بروز دهند.

ایرانیان شایسته حضور در جمع باشگاه شرکت های برتر دنیا هستند.برای نیل به این آرمان ، در یک دهه گذشته برنامه های جامع و موثری در فضای جامعه اطلاعاتی ایران بروز کرده است که طرح تکفا و برنامه ریزی برای پیاده کردن اینترنت ملی که توسط شورای عالی فناوری اطلاعات به مدیریت مهندس ریاضی در حال پیگیری است ، یکی از آن ها به شمار می رود. باید با تقویت بخش خصوصی فعال در حوزه آی تی و تحکیم مولفه های موثر در گسترش صادرات خدمات مهندسی در حوزه ICT مانند حمایت های اعتباری و معنوی دولت از برنامه های این بخش ، پتانسیل موجود در بدنه فعال این بخش را تقویت کرد گسترش آی تی در روستاها در قالب طرح آی سی تی روستایی ، گسترش زیر ساخت های ارتباطی دیجیتالی مثل اینترنت و تزریق واقعی بخشی از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به بدنه اجرایی کشور در این حوزه ، به عنوان ۳ مولفه راهبردی در جهت دهی موثر فعالان این بخش به شمار می رود.

کلام آخر

آن چه مسلم است ، کسب و کار مبتنی بر ساز و برگ های دیجیتالی و ایده های خلاقانه ، دو عنصر اساسی برای پیش برد افکار اثر بخش در دنیای امروزی است که سه مدل دولت ، صنعت و دانشگاه می بایست در هدایت و حمایت کارآفرینی دیجیتالی جوانان ، مخصوصا در کشور ما ، رفتار سازمانی بهتری از خود بروز دهند. ایرانیان شایسته حضور در جمع باشگاه شرکت های برتر دنیا هستند.


قالب وبلاگ  -  تالار وبلاگ نویسان
icon
موضوعات مرتبط: آموزش کسب و کار الکترونیکی , هوش تجاری , تجارت الکترونیک , آنلاین مارکتینگ , ایمیل مارکتینگ ,
icon
برچسب‌ها: آموزش کسب و کار الکترونیکی , تجارت الکترونیکی , میلیارد , سزمین دیجیتال ,
archives
آخرین مطالب
View sima kafiyan's profile on LinkedIn

تست هوش

موتور جستجوی خبر قطره

پونیشا :: نیروی کار مجازی


کسب وکاراینترنتی